Supažindinimas: DALI standartas

ISTORIJA

Susitarimas apšvietimo industrijoje laikytis bendro protokolo skaitmeniniams adresais kontroliuojamiems šviestuvams atvėrė virtualiai neribotas galimybes ir pasirinkimus dirbtinio apšvietimo reguliavimui visose srityse. Šis bendras protokolas vadimanas DALI ((Digital Addressable Lighting Interface). Jis dabar standartizuotas visoje ES.

Su teisingu individualių DALI komponentų pasirinkimu galima išpildyti begalę reikalavimų įvairiems tikslams – nuo paprasto apšvietimo su įprastu jungikliu naudojimo iki apšvietimo valdymo sistemų ištisiems ofisų kompleksams su tūkstančiais šviesos šaltinių.

Naujas standartizavimas reiškia, kad nebėra jokių apribojimų šios technologijos pritaikymui. Bet koks šviesos šaltinis, įskaitant kaitrines, liuminescencines, aukšto išlydžio ir net LED lempas, gali būti kontroliuojama nepriklausomai nuo sumontavimo vietos – ar ofise, ar restorane, ar gatvių apšvietimui.

DALI sistema pagrįsta naudojimo paprastumu.Be abejo, paklausa elekros sistemų dizaineriams ir elektrikams nepaprastai padidėjo.

Šio techninio vadovo tikslas yra atvaizduoti kaip Tridonic siūlomi DALI sistemos komponentai veikia ir nušviesti jų funkcionalumą ir aktualų tikslingumą, naudojant kasdieniniame gyvenime.

DALI yra sąsajos protokolas skaitmeninei komunikacijai tarp elektroninių apšvietimo įrenginių (elektroninių balastų, transformatorių ir pan.)

DALI  standartą Tridonic plėtoja kartu su naujais elektroninio veikimo ir kontrolės prietaisų gamintojais. Šiandien šie gamintojai priklauso DALI Veiklos Grupei, kuri skatina DALI naudojimą ir saugiai užtikrina jos tolesnį vystymąsi.

DALI standartas buvo apibrėžtas EN 60929 Annex E standartu iki 2009, o dabar jis reglamentuotas  IEC 62386. Šis standartas taip pat nustato skirtumus tarp įvairių įrenginių tipų. Tai garantuoja ilgalaikį suderinamumą tarp visų gamintojų ir užtikrina DALI standartams saugią ateitį. Taip pat įvairių gamintojų produktų suderinamumą palaiko DALI Veiklos Grupės standartizuotos testavimo procedūros. Visi produktai su DALI Veiklos Grupės logo yra patvirtinami šiuo testu. Tridonic produkcija pilnai atitinka šiuos reikalavimus.

 

DALI charakteristika

 

Supaprastintas Instaliavimas

 

Energijos tiekimo linijos ir valdymo linijos gali būti tame pačiame kabelyje. Elektros jungimas gali būti linijinis, žvaigždinis arba mišrus.

 

Nėra poliariškumo

 

Nereikia sekti poliariškumo (+/-) DALI valdymo linijoje.

 

Stabilus pritemdymas

 

Visi šviestuvai gauna tą patį nuo interferencijos saugų skaitmeninį signal ir tuo pačiu tokią pačią pritemdymo reikšmę.

 

Paskirstyta intelektualioji informacija Distributed intelligence

 

DALI naudoja Paskirstytos intelektualiosios informacijos sistemą; daugialypiai kontroleriai (kaip DALI GC) komunikuoja su intelektualiasiais balastais. Kiekvienas kontroleris veikia kaip  “pagrindinis” (master) ir kontroliuoja komunikavimą kontrolinėje linijoje. Balastai reaguoja tik kaip “šalutiniai” (slaves)  “pagrindinių” nurodymu. Tam tikri parametrai saugomi tiesiogiai DALI elemente (kaip režimo vertės, grupių adresai).

 

Būsenos grįžtamasis ryšys

 

DALI prietaisai gali formuoti Būsenos ataskaitą. Pvz. Šiuo pagrindu  informacija apie sugedusias lempas gali būti perduodama  tiesiai į valdymo sistemas.

 

Lankstumas

 

Priskyrimai grupėms atliekami parametrų nustatymu, o ne kruopštaus darbo reikalaujančiu laidų jungimu. Apšvietimo režimų nustatymai saugomi DALI prietaise.

 

Logaritminė pritemdymo kreivė

 

Pritemdymo kreivė priderinta prie akies jautrumo.

Techninė DALI kontūro charakteristika

 

Maksimalus DALI grupių skaičius

 

16

 

Maksimalus DALI režimų skaičius

 

16

 

DALI įtampa

 

9,5 V – 22,5 V, paprastai  16 V

 

DALI sistemos  srovė

 

Max 250 mA (priklausomai nuo instaliuoto DALI galios tiekimo)

 

Duomenų sparta

 

1200 baud

 

Maksimalus kabelio ilgis

 

Maksimalus kabelio ilgis priklauso nuo maksimalios leidžiamos įtampos kritimo vertės visame DALI kabelio ilgyje; tai apibrėžta kaip max 2 V. Tai koreliuoja su maksimaliu kabelio atstumu (ilgiu) 300 m, kai kabelio skersmuo yra 1,5 mm².

DĖMESIO!

Kai skaičiuojamas maksimalus kabelio ilgis, būtina įskaičiuoti kontaktų varžą. Negalima viršyti 2 V įtampos kritimo!

Režimo ir grupės sąvokos

DALI režimas

Naudojant DALI, galima išsaugoti 16 skirtingų apšvietimo scenarijų (režimų) kiekviename DALI  prietaise taip, kad iš anksto nustatyta apšvietimo nuotaika gali būti pakartota numatytoje vietoje, pvz. “prezentacijos” režimas susitikimų salėje ar “ryto” scenarijus SPA centre). Šešiolikos režimų parametrai išsaugomi kontrolės įrenginyje. Kai tik prietaisas (lempa) gauna nurodymą “režimas nr. 1”, jis pritemsta arba sušvinta pagal reikšmę, kuri išsaugota atmintyje. Pritemdymas galimas nuo 0,7 iki 90,5 sekundžių  “Pritemdymo laiko” parametro pagalba.

 

Pvz: Apšvietimo režimai (scenos)

DALI grupės

Su DALI  galima sukurti 16 prietaisų grupių visame DALI  kontūre.

Grupę nusako prasmingas šviestuvų rinkinys. Priskyrimas grupei taip pat gali būti koreguojamas. Galimas DALI vieneto priskyrimas net ir kelioms grupėms. Tai sumažina tarp DALI vienetų reikiamą jungčių kiekį ir žymiai padidina kontūro pritaikymo lankstumą, lyginant su neadresuojamomis sistemomis, nes tokiose sistemose grupavimas sukuriamas daugybinėmis elektros jungtimis.

 

DALI pozicionavimas

DALI  nėra nauja pastatų valdymo sistema kaip  LON, KNX ar kitos, bet tarnauja kaip labai naudinga pridėtinė vertė praktiniam apšvietimo valdymo pritaikymui. DALI  sukuria idealų palaikymą pastatų kontrolės sitemoms ir įgalina kiekvieną šviesos šaltinį nustatyti kaip atskirą adresatą. Netgi smulkūs įrenginiai, kuriems pastatų valdymo sistemos ekonomiškai neapsimokėtų, neatsisako skaitmeninių technologijų patogumo. DALI tokiuose nedideliuose įrenginiuose gali būti naudojama kaip nepriklausoma apšvietimo valdymo sistema.

Skaitmeninė technologija pakeitė analoginę apšvietimo valdymo sistemose, nes DALI vienetuose galimas universalus kiekvieno  jų pritaikymas ir patikimas kontroliavimas.

 

Montavimas

DALI  kontūrai įrengiami, naudojant standartinę elektros instaliaciją. Maitinimo įtampa ir DALI kontrolės linija gali būti tame pačiame kabelyje. Taigi nėra būtinybės tiesti atskiros duomenų linijos, nors ji galima esant tokiems reikalavimams.

 

Pvz: Montavimo schema

DALI  USB  reikalinga tik  nustatymui kartu su  “masterCONFIGURATOR” ir tada gali būti nenaudojamas.

 

Elektros laidų išvedžiojimas

Reikalinga laikytis šių taisyklių:

Tipinis kabelis

  • DALI sistemos montuojamos, naudojant įprastą elektros instaliaciją.
  • Dali kontrolės kontūrui reikalingi du laidai.
  • Maitinimo ir duomenų linijos laidai gali būti tame pačiame kabelyje. Tai atitinka penkiagyslį kabelį (L, N, PE, DA, DA)

 

PASTABA

Pagal DIN VDE 0100/T520/ dalis 6, maitinimo grandinė ir lydintys išoriniai kontūrai gali būti išvedami greta net jei išoriniame kontūre yra žeesnė įtampa nei maitinimo grandinėje. Įsitikinkite, kad kabelis tinkamas reikiamai maksimaliai  įtampai.

 

Skirtingo poliškumo DALI linijos

  • Nereikia rūpintis DALI kontūro poliškumu.
  • DALI signalas nėra SELV, bet taikomi reikalavimai  Instaliavimui žemoms srovėms.
  • Nėra specialių topologijos reikalavimų (galimas žvaigždinis ar mišrus jungimas)

 

 Maksimalios DALI kontūro reikšmės

 

( 1 )

 

( 2 )

 

( 3 )

 

Max srovė: I < I Maitinimo įtampa

 

Max įtampos kritimas: Uv = 2 V

 

Max linijos ilgis: L = 300 m

Maksimalus DALI linijos ilgis yra 300 m (laido skersmuo 1,5 mm²). Mažesnėms instaliacijoms ilgis atitinkamai mažesnis.

Įtampos kritimas DALI kontrolės linijoje turi neviršyti 2 V.

Galimas sprendimas: DALI Retransliatorius

Jei įtampos kritimas didesnis nei 2 V, galimas sprendimas yra naudoti DALI Retransliatorių.

DALI Retransliatorius nėra tinkamas atsakymas kiekvienai situacijai; jo naudojimas priklauso nuo didelės apimties instaliavimų. Pirma, DALI instaliavimo kontūras turi būti patikrintas. Šis sprendimas galėtų būti naudojamas tik jei nėra kito tinkamo sprendimo. Svarbiausia, jūs turite suprasti, kodėl sistema teisingai neveikia. Užtikrinkite, kad išvengsite tos pačios problemos ateityje.

  • Jei  DALI linijos ilgis viršija 300 m ir laido skersmuo 1,5 mm2.
  • Jei laido skersmuo per mažas.

 

½ ĮSPĖJIMAS

Prieš naudojant DALI retrasnliatorių, kruopščiai perskaitykite instrukciją.

 

DALI kontūras su įtampos kritimu virš 2 V

Šiame pavyzdyje DALI įtampos kritimas gerokai viršija 2 V ribą.  DALI linija yra per ilga, 470 m vietoje leistinos 300 m ribos.

Pavyzdys: Du DALI kontūrai su įtampos kritimu mažiau nei 2 V

Naudojant DALI retransliatorių, kontūras yra padalinamas į dvi dalis. Tada įtampos kritimas yra tinkamas.

Įtampos kritimas turi būti matuojamas abiejuose kontūruose.

Reikalingi du papildomi komponentai – DALI PS ir DALI retransliatorius.

Nustatymai naudojant masterCONFIGURATOR

masterCONFIGURATOR  įgalina patikrinti DALI kontūro instaliavimą, suteikti adresus instaliuotiems vienetams, priskirti adresus grupėms ir sukonfigūruoti režimus (scenas), viskas penkiais paprastais žingsniais.

masterCONFIGURATOR  yra atskirai dokumentuotas (žr. Referencinį sąrašą).

Paruošimas

Prieš nustatant parametrus su masterCONFIGURATOR , DALI kontūrą turite matyti kompiuterio ekrane per DALI USB.

masterCONFIGURATOR  pagrindiniame puslapyje atidarykite parametrų nustatymo ir konfigūravimo pasirinkimus. Kai kurios parinktys atidaro tolimesnius langus.

Atsisiuntimai